sâmbătă, 26 ianuarie 2013

Proiect didactic -educarea limbajului



Liceul Pedagogic „Vasile Lupu”, Iași




Proiect didactic





Profesor coordonator:  Purțuc Mariana- Georgeta
Profesor  metodist:  Râpanu  Maricela
Educatoare: Mardare Lili
Propunător: Pasnicu Sabina- Iuliana
Instituția de învățământ: Grădinița  „Cuvioasa Parascheva”, Iași



2012



Data: 4.XII.2012
Grupa: mică D
Domeniul experențial: Limbă  și comunicare
Denumirea activității: Educarea limbajului
Tema: „Moș Nicolae” de Niculae Mara
Tipul activității: predare- învățare
Scopul activității: Formarea capacității de memorare logică
Obiective operaționale: La sfârșitul activității preșcolarii vor fi capabili:
O1: să enumere caracteristicile anotimpului iarna;
O2: să pronunțe corect  cuvintele (exemplu: „ iarna”, „ daruri”);
O3: să formuleze enunțuri cu cuvântul „săniuță”;
O4: să reproducă corect poezia.
Strategia didactică:
a)     Metode si procedee: conversația, explicația, expunerea, observarea.
b)    Mijloace de învățământ: ghicitoarea, textul poeziei.
c)     Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Resurse umane: preșcolarii.
Resurse temporale: 15 minute.
Bibliografie: Lăzărescu, Mihaela Păiși, Ezechil, Liliana,  Laborator preșcolar,  Editura V&I Integral, 2004, București







Moș Nicolae,
de Niculae Mara


Iarna bate la ușă,
Moș Nicolae vine în săniușă,
Lângă foc ne- adăpostim
Și pe Moșu îl iubim
Noi din suflet așteptăm
Daruri ce le merităm.



Nr.
crt.
Momentele activității
Ob.
op.
Conținutul instructiv-educativ
Strategia  didactică
Evaluarea

Metode și procedee
Mijloace de învățământ
Forme de organizare
1.
Moment organizatoric

     Sunt asigurate conditiile pentru buna desfășurare a activității.




2.
Captarea atenției






O1
     Se va realiza printr-o ghicitoare: „ Este moș, nu-i Moș Crăciun\ Chiar dacă-i la fel de bun\ În ghetuțe el va pune\ Jucării și dulciuri bune\ Ați ghicit cum i se spune?”
     Solicit copiilor să enumere câteva  semne specifice anotimpului de iarnă. (Posibile răspunsuri ale copiilor: Afara e mai frig decât toamna. Afară ninge. Apa ingheață.) La începutul iernii, vine un moș bun care aduce daruri copiilor. Voi să vă lustruiți ghetuțele, deoarece el vine seara  și pune darurile in ghetuțe.
Conversația
Explicația
Ghicitoarea
Frontal
Evaluez  capacitatea copiilor de a răspunde corect în propoziții.
3.
Anunțarea temelor și a obiectivelor

     Astăzi, vom învăța poezia „Moș Nicolae” de Niculae Mara. La sfârșitul activității voi veți fi capabili să recitați corect poezia învățată și să alcătuiți propoziții, cu ajutorul meu, cu cuvântul „săniuță”.
Conversația

Frontal
Evaluez modul în care copiii au înțeles obiectivele activității.
4.
Dirijarea învățării





O2


O3
     Voi recita poezia cu claritate și expresivitate, explicând conținutul acesteia. Memorarea poezie se va face integral, în perechi și cu întreaga grupă.
Voi urmări pronunția corectă a cuvintelor,in special a celor ce conțin litera „r”,  și voi ajuta preșcolarii să alcătuiască propoziții cu cuvântul „săniuță”.
Conversația
Explicația
Exercițiul
Textul poeziei
Frontal
Individual
În perechi
Evaluez capacitatea de a reproduce versurile după recitarea model.
5.
Asigurarea retenței și a transferului
O4
     Se vor alcătui două grupe: grupa fetelor și grupa băieților și se va recita poezia, pe rând, de fiecare grupă, urmărindu-se pronunția corectă a cuvintelor.
Exercițiul

Pe grupe
Evaluez capacitatea de recitare a poeziei în grup și pronunția corectă a cuvintelor.
6.
Încheierea activității

     Se vor fixa titlul și autorul poeziei.
Conversația
Stimulente
Frontal
Evalez întregul comportament al preșcolarilor.

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu