sâmbătă, 26 ianuarie 2013

proiect didactic-educarea limbajului



Liceul Pedagogic „Vasile Lupu”, Iași





Proiect didactic







Profesor coordonator: Purțuc Mariana Georgeta
Profesor metodist: Râpanu Maricela
Propunător: Pasnicu Sabina-Iuliana
Instituția de învățământ: Grădinița „Cuvioasa Parascheva”,iași




2012

Data: 6.12.2012
Grupa: mare
Domeniul experiențial: Limbă și comunicare
Denumirea activității: Educarea limbajului
Subiectul activității: Povestea fulgului de nea de Trenca Banciu
Mijloc de realizare: Povestirea educatoarei
Tipul activității: predare- învățare
Scopul activității: familiarizarea copiilor cu conținutul de idei al unui text epic (Povestea fulgului de nea)
Obiective operaționale: La sfărșitul activității preșcolarii vor fi capabili:
O1- să enumere caracteristicile anotimpului de iarnă;
O2- să formuleze enunțuri cu termenii și expresiile noi (brumă, ca pe lumina ochilor);
O3- să descrie personajul principal din poveste (fetița);
O4- să identifice mesajul transmis prin textul literar;
O5- să reproducă momentele principale ale poveștii pe baza imaginilor sugestive.
Strategia didactică:
a.      Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, povestirea
b.      Mijloace de învățământ: planșe cu imagini, textul poveștii, ghicitoarea.
c.       Modul de organizare: frontal, individual.
Locul de desfășurare: sala de grupă
Resurse umane: preșcolarii
Resurse temporale:  30 minute
Resurse bibliografice:
1.      Florica, Mitu, Ștefania, Antonovici, Metodica activităților de derulare a limbajului în învățământul preșcolar, Editura Humanitas, 2005
2.      Georgeta, Toma, Anghel, Magdalena, Sugestii metodice și culegere de texte literare, Editura Delta Cart Educațional, România, 2010



Povestea fulgului de nea

              Era odata , demult, tare demult, o fetita de o frumusete rara: cu ochii luminosi si blanzi, cu mainile fine si catifelate , cu parul lung si matasos.Mama ei era Ziua si tatal ei era Noaptea, iar fetitei ii daduse numele de Roua, caci avea chipul limpede ca un strop de apa.Parintii o iubeau ca pe lumina ochilor si aveau mare grija de ea. O scoteau la plimbare numai seara si dimineata , iar fetita mangaia florile si vorbea cu toate vietuitoarele.Tatal sau i-a spus sa se fereasca insa de razele soarelui caci atunci cand o vor atinge va fi transformata.Zi dupa zi dorinta ei de a se plimba in lumina soarelui devenea tot mai puternica si uitand de sfatul tatalui sau iesi afara si incepu sa alerge fericita de colo-colo.Deodata, vrand sa se opreasca simti ca nu mai poate atinge pamantul. Fetita striga fericita:
             -Ce frumosete! O sa ajung la Soare! O sa povestesc mamei tot ce am vazut .Dar Roua urca tot mai sus si incepu sa-I fie frig. Se ghemui, dar frigul era tot mai mare si simtea ca se ingreuneaza ca atunci cand cineva i-ar fi atarnat ceva de picioare.Uitandu-se in jur vazu un palat de apa si praf. Era palatal unui Nor Cenusiu.Peste ea navalira o multime de copii care erau norisorii mici, mici de tot de se amestecau unii cu altii. Abia si-a gasit un loc ca a aparut Nor Cenusiu tunand si fulgerand.Nor Cenusiu le spuse norisorilor sa se duca si sa adune  multe picaturi de apa fiindca pe pamant e nevoie de ploaie. Unul dintre norisori spuse mandru ca el a gasit o picatura si o arata pe Roua.Fetita a inceput sa tipe ca ea nu ramane la ei dar nimeni nu o asculta.Toti norisorii impreuna cu fetita au iesit afara unde l-au intalnit pe Suiera Vant care i-a luat pe aripile lui ducandu-i  tot mai sus .Pe drum s-au intalnit cu Vajaie Vant care o cauta pe Roua sa i-o duca lui Ger Napraznic ca sa-i aprinda pipa si sa-i scuture barba de bruma. Vajaie vant o smulse pe fetita si o duse la palatal de gheata .Cand o vazuse pe Roua o trimise sa ia un pieptene de gheata si sa-i scuture bruma din par.Fata incepu sa-l pieptene, dar lacrimile I se rostogoleau pe obraz. Ca sa scapa de ele, Ger sulfa si le transforma in puf de bruma care i se lipea pe fata , pe gat si pe rochita. Fata deschise geamul , iar bruma a fost luata de vantsi dusa spre pamant. Privirea dupa ea si dorul de casa ii sageta inima. Fara sa stea pe ganduri se arunca si ea pe fereastra.Ger il cheama pe Vajaie Vant si-I spuse: 
                -Alearga dupa fata! De n-o poti prinde, sulfa peste ea si ingheata-I trupul! Vazind ca nu o poate ajunge din urma incepu sa sufle cu putere spre ea. Cu ultima ei putere zise: 
                -N-am sa te las, mosule sa ingheti pamantul ! Tremurand, isi prinse rochita si o intinse sa apere pamantul de gerul napraznic , iar rochita se preface in fire sclipitoare de zapada care au acoperit pamantul.
                   Daca priviti cu atentie fiecare fulg de zapada, in el veti vedea ochii stralucitori ai fetitei Roua, care zambeste cu drag tuturor copiilor si-i indeamna la joc. 



Nr. crt.

Momentele actvității
Ob. op.

Conținutul instructiv- educativ

Stategia didactică

Evaluarea
Metode și procedee
Mijloace de învățământ
Forme de organizare
1.
Moment organizatoric

Sunt asigurate condițiile pentru buna desfășurare s activității.




2.
Captarea atenței







O1
Se va realiza printr-o ghicitoare: „Cu-a steluței lui suflare
Toarce nourii din zare
Și-i preface în lințolii
Argintii ce-ncântă zorii.” (fulgii).
Solicit copiilor să enumere câteva semne  specifice anotimpului de iarnă. (Posibile răspunsuri ale copiilor: Afara e mai frig decât toamna. Afară ninge. Apa ingheață.)
Conversația
Explicația
Observarea
Ghicitoarea
Frontal
Individual
Evaluez capacitatea  de a raspunde corect la întrebări în propoziții.
3.
Anunțarea temei și a obiectivelor












„ Copii, astăzi vă voi spune o poveste frumoasă despre un fulg de nea; povestea se numește Povestea fulgului de nea. Va trebui să fiți atenți la cuvintele pe care nu le cunoașteți pentru a le explica împreună și pentru a înțelege ce înseamnă alcătuind propoziții cu acestea. Apoi vom descrie personajul principal și vom identifica mesajul textului urmand ca voi să reproduceți momentele principale pe baza imaginilor.
Conversația  Explicația 

Frontal
Evaluez modul în care sunt înțelese obiectivele lecției.
4.
Dirijarea învățării







O2
Voi povesti cursiv, pe baza unor ilustrații. Voi întrerupe firul povestirii, la momentul oprtun, pentru a explica pe înțelesul copiilor cuvintele noi.
„brumă”= promoroacă
„ca pe lumina ochilor”=foarte mult. Dupa această etapă vom alcătui propoziții cu acești termeni.
Povestirea




Explicația
 Planșele cu secvențe din poveste
Frontal
Evaluez capacitatea copiilor de a găsi sinonime pentru cuvintele și expresiile noi din poveste și de a formula enunțuri cu acestea.
5.
Asigurarea retenței și a transferului
O3

O4

O5
Vom descrie personajul principal  vom identifica mesajul ce se desprinde din acest  text literar și vom reproduce momentele principale pe baza imaginilor.
Conversația
Exercițiul
Planșele cu secvențe din poveste
Individual
Evaluez deprinderea copiilor de a rezolva cerințele educatoarei.
6.
Încheierea activității

Se vor fixa titlul și autorul poveștii.
Conversația
Stimulente
Frontal
Evaluez întregul comportament al preșcolarilor.






Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu