sâmbătă, 23 martie 2013

Proiect didactic romana














Liceul Pedagogic „Vasile Lupu”, Iași




Proiect Didactic



Profesor coordonator: Purțuc Mariana- Georgeta
Profesor metodist: Râpanu Maricela
Învățător: Tudose Elena
Propunător: Pasnicu Sabina- Iuliana






2013


Data: 12.03.2012
Școala „Titu Maiorescu”, Iași
Clasa a IV a C
Disciplina: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Jocul de-a primăvara
Titlul lecției: „Țara poveștilor” de Fanuș Neagu
Tema: descifrarea și decodificarea mesajelor transmise pe baza textului
Scopul: formarea și dezvoltarea capacității de receptare a mesajului scris și exprimare orală
Obiective operaționale: La sfârșitul orei elevii vor fi capabili:
O1: să  citească corect, fluent , conștient și expresiv textul;
O2: să identifice cuvintele sau expresiile necunoscute („arin”, „pâlc”, „făgăduință”);
O3: să alcătuiască enunțuri cu cuvintele\expresiile necunoscute;
O4: să formuleze răspunsurile întrebărilor pe baza textului.
Strategii didactice:
a)   Metode și procedee: lectura explicativă, conversația, explicația, exercițiul, problematizarea, jocul didactic.
b)   Mijloace didactice: fișă cu fragmente și imagini din diferite povești, manual.
c)    Forme de organizare: frontal, individual, in perechi
d)   Material bibliografic:
Peneș, Marcela, Molan Vasile, Limba și literatura română, manual pentru clasa a IV a , Editura Aramis 




Secvențele lecției

Ob.op.

Conținut instructiv- educativ
Strategii didactice

Evaluare
Metode și procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
1.Moment organizatoric

Se asigură condițiile optime pentru buna desfășurare a lecției: pregătirea materialului didactic, stabilirea liniștii.
Conversația

Frontal

2.Verificarea  temei

Se verifică tema atât cantitativ cât și calitativ. Se verifică prin sondaj poezia „Cucul pus pe glume” de Stelian Filip.
Exercițiul

Individual
Evaluez cunoștințele însușite anterior
3.Captarea atenției

Elevii vor extrage dintr-un plic niște jetoane pe care sunt notate fragmente din povești  cunoscute de către aceștia (anexa 1 a,b). Cel care extrage biletul trebuie să îl citească și să recunoască povestea din care face parte. El primește și imaginea corespunzătoare poveștii(anexa 2 a, b, c) și le așează intr-un
ciorchine.
Conversația
Explicația
Joc didactic
Fragmente și imagini din diferite povești
Frontal
În perechi

Evaluez capacitatea de intuiție a elevilor
4.Anunțarea temei și a obiectivelor

Astăzi, la limba română, vom citi o poveste interesantă intitulată     „Țara poveștilor ” de Fănuș Neagu. Se scriu la tablă titlul lecției și autorul urmând ca elevii să scrie în caiete.
Coversația
Explicația

Frontal

5.Dirijare învățării












O4




O1


O2









O3
-Ce a scris Fănuș Neagu? (nuvele, romane, povestiri, piese de teatru). Voi spune elevilor câteva date despre activitatea literară a acestuia. Se deschid manualele la lecție.
Urmează lectura model a textului.
Voi adresa câteva întebări referitoare la textul citit:
1.Care este titlul lecției?
2.Cine este autorul textului?
3.Care sunt personajele textului?
·        Citire în lanț.
·        Citire pe fragmente.
·        Identificarea cuvintelor necunoscute și explicarea lor.
„arin”- specie de arbore
„făgăduință”- promisiune
„pâlc”- grup mic de plante și animale
„tipsie”- tavă mare și rotundă din metal
·        Integrarea cuvintelor necunoscute în contexte noi
Enunțurile cele mai frumoase se scriu la tablă și în caiete.
·        Citire selectivă:
-Citiți fragmentul în care albinele roiau pe mal.
-Citiți fragmentul în care Bănică vorbește cu fata de la crescătoria de gâște.
-Citiți enunțul în care este descris râul.
·        Citire pe roluri
Conversația









Exercițiul


























Conversația
Problematizarea








Manual




























Manual
Frontal









Individual


























Individual










Evaluez răspunsurile elevilor.

















Evaluez capacitatea elevilor de a integra cuvintele necunoscute în contexte noi.
Evaluez capacitatea de selecție a elevilor.
6.Asigurarea retenței și a treansferului
O4
·        Întrebări pe baza textului:
1.Unde se petrece întâmplarea?
2.Cum se numește personajul întâmplării?
3.Cu ce a pornit copilul în lunga sa călătorie?
4.Cum a explicat Bănică călătoria sa?
Conversația
Exercițiul

Frontal
Individual
Evaluez răspunsurile elevilor.
7.Încheierea activității

Pentru ora viitoare  veți avea ca temă:
·        Fișa biografică a lui Fănuș Neagu
·        Exercițiile 5,6,8\ pagina 94 din manual
Evaluarea globală a activității tuturor elevilor.
Vor fi apreciați elevii care se remarcă pe parcursul întregii activități.
Conversația

Frontal

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu